αύξηση μεγέθους επαναφορά μείωση μεγέθους

Ελευθέρο τμήμα του Οδηγού Σταδιοδρομίας

Εξεταστικά Κέντρα ειδικών μαθημάτων

Δελτίο Τύπου του Υπουργείου Παιδείας

Δημοσιεύθηκε: 23-06-2020

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων υπενθυμίζεται ότι οι εξετάσεις των Eιδικών Μαθημάτων για τους υποψηφίους Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), οι οποίοι έχουν δηλώσει εξέταση σε ένα ή περισσότερα Ειδικά Μαθήματα προκειμένου να αποκτήσουν δικαίωμα συμμετοχής στην επιλογή για εισαγωγή το τρέχον έτος σε Σχολή ή Τμήμα για το οποίο απαιτείται εξέταση σε ένα ή περισσότερα ειδικά μαθήματα, θα διενεργηθούν από 1 Ιουλίου μέχρι και 10 Ιουλίου, στα παρακάτω εξεταστικά κέντρα και με βάση το αναλυτικό πρόγραμμα εξετάσεων που έχει ανακοινωθεί.

Α. Αναλυτικό Πρόγραμμα Εξετάσεων Ειδικών Μαθημάτων

Β. Εξεταστικά Κέντρα Αγγλικών

Γ. Εξεταστικά Κέντρα Ειδικών Μαθημάτων (πλην Αγγλικών)

Δ. Εξεταστικά Κέντρα Υποψηφίων με Αναπηρία και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες

Ε. Οδηγίες προς τους υποψηφίους

Α. ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Οι εξετάσεις κατά Ειδικό Μάθημα θα διενεργηθούν ως εξής:

ΗΜΕΡΑ

ΗΜΕΡ/ΝΙΑ

ΜΑΘΗΜΑ

ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ

1/7/2020

ΑΓΓΛΙΚΑ

10:00 π.μ.

ΠΕΜΠΤΗ

2/7/2020

ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΣΧΕΔΙΟ

8:30 π.μ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

3/7/2020

ΓΡΑΜΜΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ

8:30 π.μ.

ΣΑΒΒΑΤΟ

4/7/2020

ΙΤΑΛΙΚΑ

8:30 π.μ.

ΔΕΥΤΕΡΑ

6/7/2020

ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ

8:30 π.μ.

ΤΡΙΤΗ

7/7/2020

ΓΑΛΛΙΚΑ

8:30 π.μ.

ΤΕΤΑΡΤΗ

8/7/2020

ΙΣΠΑΝΙΚΑ

8:30 π.μ

ΠΕΜΠΤΗ

9/7/2020

ΑΡΜΟΝΙΑ

8:30 π.μ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

10/7/2020

ΕΛΕΓΧΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ

17:30 μ.μ.

Β. ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ

Οι εξετάσεις στο Ειδικό Μάθημα ξένης γλώσσας «ΑΓΓΛΙΚΑ» θα διενεργηθούν στα εξεταστικά κέντρα που έχουν οριστεί από την οικεία Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Γ. ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ (ΠΛΗΝ ΑΓΓΛΙΚΩΝ)

Α) Για τα Ειδικά Μαθήματα «ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΣΧΕΔΙΟ» και «ΓΡΑΜΜΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ»

α) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΑΤΤΙΚΗΣ,η κατανομή τους σταεξεταστικά κέντρα θα γίνει ως εξής:

1.Στο Ε.Κ. του 8ου Γενικού Λυκείου Αθηνών (Νικοπόλεως 33, Τ.Κ. 11253 – Αθήνα, Πλ. Κολιάτσου), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Α έως και ΓΚΑ.

2.Στο Ε.Κ. του 18ου Γενικού Λυκείου Αθηνών (Δαίρπφελδ 11, Τ.Κ. 11144 – Αθήνα, Άνω Πατήσια), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΓΚΕ έως και ΚΑΣΣ.

3.Στο Ε.Κ. του 16ου Γενικού Λυκείου Αθηνών(Πανόρμου και Λαρίσης 47, Τ.Κ. 11524 – Αθήνα, Αμπελόκηποι), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΚΑΣΤ έως και ΜΑΝΤΑ.

4. Στο Ε.Κ. του συγκροτήματος 1ου Γενικού Λυκείου Χαλανδρίου - 1ου Γυμνασίου Χαλανδρίου (Διονύσου 20 και Καλλισπέρη, Τ.Κ. 152 34 - Χαλάνδρι), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΜΑΝΤΖέως και ΜΠΑΡΔ.

5. Στο Ε.Κ. του 1ου Γενικού Λυκείου Αμαρουσίου (Λ. Κηφισίας 213, Τ.Κ. 151 24 - Μαρούσι), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΜΠΑΡΜέως και ΠΑΡΑ.

6. Στο Ε.Κ. του συγκροτήματος 1ου Γενικού Λυκείου Παπάγου - 1ου Γυμνασίου Παπάγου (Κύπρου 4, Τ.Κ. 15669 - Παπάγου) όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΠΑΡΟέως και ΤΣΙΡ.

7. Στο Ε.Κ. του συγκροτήματος 1ου Γενικού Λυκείου Αγίου Δημητρίου - 1ου Γ/σίου Αγίου Δημητρίου (Στρ. Παπάγου 23, Τ.Κ. 17343 - Άγιος Δημήτριος), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΤΣΙΤ έως και Ψ.

β) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ, ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ και ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, η κατανομή τους στα εξεταστικά κέντρα θα γίνει ως εξής:

1. Στο Ε.Κ. του 57ου Γενικού Λυκείου Αθηνών (Αστραπόγιαννου 3 και Βολανάκη, Τ.Κ. 11526 – Αθήνα, Ερυθρός Σταυρός), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Α έως και ΚΟΤΣ.

2.Στο Ε.Κ. του συγκροτήματος 4ου Γενικού Λυκείου Καλλιθέας – 10ου Γ/σίου Καλλιθέας(Ελευθερίου Βενιζέλου 175, Τ.Κ. 176 73 - Καλλιθέα), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΚΟΤΤ έως και ΡΗ.

3. Στο Ε.Κ. του 2ου Γενικού Λυκείου Πειραιά (Πυθαγόρα 22 και Τζαβέλλα, Τ.Κ. 18533 - Πειραιάς), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΡΙέως και Ψ.

γ) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ και ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ (πλην της ΔΔΕ Ξάνθης),η κατανομή τους σταεξεταστικά κέντρα θα γίνει ως εξής:

1. Στο Ε.Κ. του 14ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης (Θεμιστοκλή Σοφούλη 13 και Γεωργίου Παπανδρέου, Τ.Κ. 54655 - Θεσσαλονίκη), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Α έως και ΔΡΑ.

2. Στο Ε.Κ. του 30ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης (Στρατηγού Γενναδίου 53, Τ.Κ. 54250 - Θεσσαλονίκη), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΕΖΑ έως και ΚΟΥΤ.

3. Στο Ε.Κ. του 4ου Γενικού Λυκείου Καλαμαριάς (Μ. Αλεξάνδρου και Αν. Θράκης, Τ.Κ. 55134 – Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΚΡΑ έως και ΟΙΧ.

4. Στο Ε.Κ. του 3ου Γενικού Λυκείου Ευόσμου (Παπάγου και Θεοδώρας, Τ.Κ. 56224 – Εύοσμος, Θεσσαλονίκη), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΟΝΜ έως και ΡΩ.

5. Στο Ε.Κ. του 1ου Γενικού Λυκείου Σταυρούπολης (Πεσόντων Ηρώων 2, Τ.Κ. 56430 – Σταυρούπολη, Θεσσαλονίκη), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΣΑΒέως και ΤΡΥ.

6. Στο Ε.Κ. του 2ου Γενικού Λυκείου Ελευθερίου - Κορδελιού (25ηςΜαρτίου 2, Τ.Κ. 56334 – Κορδελιό, Θεσσαλονίκη) όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΤΣΑ έως και Ψ.

δ)Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκειατης Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΚΡΗΤΗΣ:

Όλοι οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο Ε.Κ. του 2ου Γενικού Λυκείου Ρεθύμνου (Ασκούτση 62, Τ.Κ. 74100 - Ρέθυμνο).

ε) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ και ΗΠΕΙΡΟΥ,η κατανομή τους σταεξεταστικά κέντρα θα γίνει ως εξής:

1. Στο Ε.Κ. του 4ου Γενικού Λυκείου Πατρών (Αρόης 11 Τ.Κ. 26331 - Πάτρα), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Α έως και ΜΗ.

2. Στο Ε.Κ. του 8ου Γενικού Λυκείου Πατρών (Αλοννήσου 109, Τ.Κ. 26334 - Πάτρα), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΜΙ έως και Ψ.

στ) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκειατης Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΞΑΝΘΗΣ:

Όλοι οι υποψήφιοιθα εξεταστούν στο Ε.Κ. 3ου Γενικού Λυκείου Ξάνθης(Ν. Ματσούκα 1, Τ.Κ. 67132 - Ξάνθη).

Β) Για το Ειδικό Μάθημα ξένης γλώσσας «ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ»

α)Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΑΤΤΙΚΗΣ, ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ, ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ και ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ,η κατανομή τους σταεξεταστικά κέντρα θα γίνει ως εξής:

1. Στο Ε.Κ. του 16ου Γενικού Λυκείου Αθηνών (Πανόρμου και Λαρίσης 47, Τ.Κ. 11524 – Αθήνα, Αμπελόκηποι), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Α έως και ΚΑΡΙ.

2.Στο Ε.Κ. του 5ου Γενικού Λυκείου Ηλιούπολης (Λ. Βουλιαγμένης 525, Τ.Κ. 16341 - Ηλιούπολη), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΚΑΡΚ έως και ΠΑΝ.

3. Στο Ε.Κ. του 5ου Γενικού Λυκείου Περιστερίου (Αγ. Αναστασίας και Τηλεμάχου, Τ.Κ. 12136 - Περιστέρι), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΠΑΠ έως και Ψ.

β) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ και ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ (πλην της ΔΔΕ Ξάνθης),η κατανομή τους σταεξεταστικά κέντρα θα γίνει ως εξής:

1. Στο Ε.Κ. του 20ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης (Κλεάνθους 30, Τ.Κ. 54453 - Θεσσαλονίκη), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Α έως και ΙΩΑ.

2. Στο Ε.Κ. του 1ου Γενικού Λυκείου Συκεών (Επταπυργίου 150, Τ.Κ. 56626 - Συκιές, Θεσσαλονίκη), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΙΩΣ έως και ΜΕΛ.

3. Στο Ε.Κ. του 1ου Γενικού Λυκείου Ευόσμου (Νεμέας και Θάλειας, Τ.Κ. 56224 – Εύοσμος, Θεσσαλονίκη), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΜΕΜ έως και ΣΑΚ.

4. Στο Ε.Κ. του 2ου Γενικού Λυκείου Συκεών (Σπάρτακου 24, Τ.Κ. 56625 – Συκιές, Θεσσαλονίκη), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΣΑΛ έως και Ψ.

γ)Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκειατης Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΚΡΗΤΗΣ:

Όλοι οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο Ε.Κ. του 3ου Γενικού Λυκείου Ρεθύμνου (Λ. Κουντουριώτη 1, Τ.Κ. 74132 - Ρέθυμνο).

δ) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ και ΗΠΕΙΡΟΥ:

Όλοι οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο Ε.Κ. του 1ου Γενικού Λυκείου Πατρών (Ανθούπολη, Τ.Κ. 26443 – Πάτρα)

ε) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκειατης Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΞΑΝΘΗΣ:

Όλοι οι υποψήφιοιθα εξεταστούν στο Ε.Κ. 3ου Γενικού Λυκείου Ξάνθης(Ν. Ματσούκα 1, Τ.Κ. 67132 - Ξάνθη).

Γ) Για το Ειδικό Μάθημα ξένης γλώσσας «ΓΑΛΛΙΚΑ»

α)Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΑΤΤΙΚΗΣ, ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ, ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ και ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ,η κατανομή τους σταεξεταστικά κέντρα θα γίνει ως εξής:

1. Στο Ε.Κ. του 9ου Γενικού Λυκείου Αθηνών (Τρώων 2, Τ.Κ. 11851 – Αθήνα, Θησείο), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Α έως και Η.

2. Στο Ε.Κ. του 26ου Γενικού Λυκείου Αθηνών (Μαρασλή 10, Τ.Κ. 10676 – Αθήνα, Κολωνάκι), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Θ έως και ΛΟΥ.

3. Στο Ε.Κ. του 16ου Γενικού Λυκείου Αθηνών (Πανόρμου και Λαρίσης 47, Τ.Κ. 11524 – Αθήνα, Αμπελόκηποι), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΛΥ έως και ΠΙ.

4. Στο Ε.Κ. του 9ου Γενικού Λυκείου Περιστερίου (Πελασγών 42, Τ.Κ. 12135 - Περιστέρι), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΠΛ έως και Ψ.

β) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ και ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ (πλην της ΔΔΕ Ξάνθης),η κατανομή τους σταεξεταστικά κέντρα θα γίνει ως εξής:

1. Στο Ε.Κ. του 3ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης (Αποστόλου Παύλου 28, Τ.Κ. 54634 - Θεσσαλονίκη), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Α έως και ΜΠΙ.

2. Στο Ε.Κ. του 2ου Γενικού Λυκείου Σταυρούπολης (Παπανικολή 42, Τ.Κ. 56430 – Σταυρούπολη, Θεσσαλονίκη), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΜΠΟ έως και Χ.

γ)Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκειατης Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΚΡΗΤΗΣ:

Όλοι οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο Ε.Κ. του 3ου Γενικού Λυκείου Ρεθύμνου (Λ. Κουντουριώτη 1, Τ.Κ. 74132 - Ρέθυμνο).

δ) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ και ΗΠΕΙΡΟΥ:

Όλοι οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο Ε.Κ. του 7ου Γενικού Λυκείου Πατρών (Σουνίου 111-115, Τ.Κ. 26333 – Πάτρα)

ε) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκειατης Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΞΑΝΘΗΣ:

Όλοι οι υποψήφιοιθα εξεταστούν στο Ε.Κ. 3ου Γενικού Λυκείου Ξάνθης(Ν. Ματσούκα 1, Τ.Κ. 67132 - Ξάνθη).

Δ) Για το Ειδικό Μάθημα ξένης γλώσσας «ΑΡΜΟΝΙΑ»

α)Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΑΤΤΙΚΗΣ, ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ, ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ και ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ,η κατανομή τους σταεξεταστικά κέντρα θα γίνει ως εξής:

1. Στο Ε.Κ. του 10ου Γενικού Λυκείου Περιστερίου (Ιωαννίνων 82, Τ.Κ. 12137 - Περιστέρι), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Αέως και Κ.

2. Στο Ε.Κ. του 1ου Γενικού Λυκείου Πετρούπολης (Ανατολικής Ρωμυλίας και Θεσσαλίας - Τ.Κ. 13231 - Πετρούπολη), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Λέως και Χ.

β) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ και ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ (πλην της ΔΔΕ Ξάνθης),η κατανομή τους σταεξεταστικά κέντρα θα γίνει ως εξής:

1. Στο Ε.Κ. του 2ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης (Ικτίνου 5, Τ.Κ. 54622 - Θεσσαλονίκη), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Α έως και ΜΗ.

2. Στο Ε.Κ. του 3ου Γενικού Λυκείου Πολίχνης (αρχή Κηφισίας, Τ.Κ. 56532 – Πολίχνη, Θεσσαλονίκη), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΜΙ έως και Χ.

γ)Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκειατης Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΚΡΗΤΗΣ:

Όλοι οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο Ε.Κ. του Πειραματικού Γενικού Λυκείου Ρεθύμνου Πανεπιστημίου Κρήτης(Μαρκέλου & Σάθα, Τ.Κ. 74132 - Ρέθυμνο).

δ) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ και ΗΠΕΙΡΟΥ:

Όλοι οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο Ε.Κ. του Μουσικού Γυμνασίου Πατρών (πάροδος ΕΒ 30, Εγλυκάδα, Τ.Κ. 26335 – Πάτρα)

ε) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκειατης Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΞΑΝΘΗΣ:

Όλοι οι υποψήφιοιθα εξεταστούν στο Ε.Κ. 3ου Γενικού Λυκείου Ξάνθης(Ν. Ματσούκα 1, Τ.Κ. 67132 - Ξάνθη).

Ε) Για το Ειδικό Μάθημα ξένης γλώσσας «ΕΛΕΓΧΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ»

α)Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΑΤΤΙΚΗΣ, ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ, ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ και ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ,η κατανομή τους σταεξεταστικά κέντρα θα γίνει ως εξής:

1. Στο Ε.Κ. του 5ου Γενικού Λυκείου Νέας Ιωνίας (Εμμανουήλ Παππά 6 και Φιλελλήνων, Τ.Κ. 14234 - Νέα Ιωνία), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Α έως και ΚΟΛ.

2. Στο Ε.Κ. του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων – αίθουσα «Jacqueline de Romilly» (Α. Παπανδρέου 37, Τ.Κ. 15180, Μαρούσι), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΚΟΜ έως και Χ.

β) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ και ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ (πλην της ΔΔΕ Ξάνθης),η κατανομή τους σταεξεταστικά κέντρα θα γίνει ως εξής:

1. Στο Ε.Κ. του Μουσικού Σχολείου Θεσσαλονίκης(Προέκταση Εγνατίας 118, Τ.Κ. 55535 – Πυλαία, Θεσσαλονίκη), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Α έως και ΚΑΠ.

2. Στο Ε.Κ. του 1ου Επαγγελματικού Λυκείου Καλαμαριάς (Κωνσταντίνου Καραμανλή και Μακεδονίας, Τ.Κ. 55134 – Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΚΑΡ έως και ΠΑΠ.

3 Στο Ε.Κ. του 2ου Γενικού Λυκείου Νεάπολης (Στρατόπεδο Στρεμπενιώτη, Τ.Κ. 56701 – Νεάπολη, Θεσσαλονίκη), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΠΑΡ έως και Χ.

γ)Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκειατης Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΚΡΗΤΗΣ:

Όλοι οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο Ε.Κ. του Πειραματικού Γενικού Λυκείου Ρεθύμνου Πανεπιστημίου Κρήτης(Μαρκέλου & Σάθα, Τ.Κ. 74132 - Ρέθυμνο).

δ) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ και ΗΠΕΙΡΟΥ:

Όλοι οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο Ε.Κ. του 4ου Γενικού Λυκείου Αγρινίου (Αγ. Κωνσταντίνος Αγρινίου, Τ.Κ. 30027 – Αγρίνιο)

ε) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκειατης Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΞΑΝΘΗΣ:

Όλοι οι υποψήφιοιθα εξεταστούν στο Ε.Κ. 3ου Γενικού Λυκείου Ξάνθης(Ν. Ματσούκα 1, Τ.Κ. 67132 - Ξάνθη).

ΣΤ) Για το Ειδικό Μάθημα ξένης γλώσσας «ΙΤΑΛΙΚΑ»

α)Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΑΤΤΙΚΗΣ, ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ, ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ και ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ:

Όλοι οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο Ε.Κ. του συγκροτήματος 2ου Γενικού Λυκείου Νέας Σμύρνης – 2ου Γυμνασίου Νέας Σμύρνης – 3ου Γενικού Λυκείου Νέας Σμύρνης – 3ου Γυμνασίου Νέας Σμύρνης(Νικομηδείας 7-9, Τ.Κ. 17124 – Νέα Σμύρνη)

β) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ και ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ:

Όλοι οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο Ε.Κ. του 15ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης(Καρόλου Ντηλ 24, Τ.Κ. 54623 – Θεσσαλονίκη)

γ)Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκειατης Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΚΡΗΤΗΣ:

Όλοι οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο Ε.Κ. του 3ου Γενικού Λυκείου Ρεθύμνου (Λ. Κουντουριώτη 1, Τ.Κ. 74132 - Ρέθυμνο).

δ) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ και ΗΠΕΙΡΟΥ:

Όλοι οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο Ε.Κ. του 6ου Γενικού Λυκείου Πατρών (Νόρμαν 57, Τ.Κ. 26223 – Πάτρα)

Ζ) Για το Ειδικό Μάθημα ξένης γλώσσας «ΙΣΠΑΝΙΚΑ»

α)Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΑΤΤΙΚΗΣ, ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ, ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ και ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ,η κατανομή τους σταεξεταστικά κέντρα θα γίνει ως εξής:

1. Στο Ε.Κ. του Προτύπου Γενικού Λυκείου Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά (Σωτήρος Διός 17, Τ.Κ. 18535 - Πειραιάς) όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από Α έως και ΜΕ.

2. Στο Ε.Κ. 3ου Γενικού Λυκείου Πειραιά(Κ. Μαυρομιχάλη 14 και Παπαστράτου, Τ.Κ. 18545 - Πειραιάς), όσοι το επώνυμό τους αρχίζει από ΜΙέως και Χ.

β) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ και ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ:

Όλοι οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο Ε.Κ. του 31ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης(Αναξιμάνδρου 79, Τ.Κ. 54250 – Θεσσαλονίκη)

γ)Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκειατης Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΚΡΗΤΗΣ:

Όλοι οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο Ε.Κ. του 3ου Γενικού Λυκείου Ρεθύμνου (Λ. Κουντουριώτη 1, Τ.Κ. 74132 - Ρέθυμνο).

δ) Για τους υποψηφίους που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ και ΗΠΕΙΡΟΥ:

Όλοι οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο Ε.Κ. του 12ου Γενικού Λυκείου Πατρών (Ελ. Βενιζέλου 196, Τ.Κ. 26335 – Πάτρα)

Δ. ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Α) Για τα Ειδικά Μαθήματα «ΑΓΓΛΙΚΑ», «ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΣΧΕΔΙΟ» και «ΓΡΑΜΜΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ»

α) Οι υποψήφιοι που κατέθεσανΑίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΑ ΑΘΗΝΑΣ, Β ΑΘΗΝΑΣ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣκαθώς και των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ καιΚΡΗΤΗΣ,εξετάζονται από την Επιτροπή Εξέτασης ατόμων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που εδρεύει στο συγκρότημα του 59ου Γενικού Λυκείου Αθηνών και του 59ου Γυμνασίου Αθηνών (Σεκούνδου 10, τκ 11143 Άνω Πατήσια).

β) Οι υποψήφιοι που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΓ΄ ΑΘΗΝΑΣ, Δ΄ ΑΘΗΝΑΣ, ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΠΕΙΡΑΙΑ καθώς και των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ, ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ και ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ,εξετάζονται από την Επιτροπή Εξέτασης ατόμων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που εδρεύειστο 50ο Γυμνάσιο Αθηνών και στο παρακείμενο 50ο Γενικού Λυκείου Αθηνών(Χατζηαποστόλου 74-76 και Δόρδου, τκ 10443 Αθήνα).

γ) Οι υποψήφιοι που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια τωνΠεριφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΗΠΕΙΡΟΥ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ και ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ,εξετάζονται από την Επιτροπή Εξέτασης ατόμων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που εδρεύειστο 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς(Θεμιστοκλή Σοφούλη 114, ΤΚ 55131).

Β) Για τα Ειδικά Μαθήματα «ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ» και «ΑΡΜΟΝΙΑ»

α)Οι υποψήφιοι που κατέθεσανΑίτηση-Δήλωση σε Λύκειατων Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΑΤΤΙΚΗΣ,ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΚΡΗΤΗΣ, ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ,ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ και ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ,εξετάζονται από την Επιτροπή Εξέτασης ατόμων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που εδρεύει στο συγκρότημα του 59ου Γενικού Λυκείου Αθηνών και του 59ου Γυμνασίου Αθηνών (Σεκούνδου 10, τκ 11143 Άνω Πατήσια).

β) Οι υποψήφιοι που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΗΠΕΙΡΟΥ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ και ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ,εξετάζονται από την Επιτροπή Εξέτασης ατόμων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που εδρεύειστο 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς (Θεμιστοκλή Σοφούλη 114, ΤΚ 55131).

Γ) Για τα Ειδικά Μαθήματα«ΓΑΛΛΙΚΑ»

α)Οι υποψήφιοι που κατέθεσανΑίτηση-Δήλωση σε Λύκειατων Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΑΤΤΙΚΗΣ,ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΚΡΗΤΗΣ, ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ,ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ και ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ,εξετάζονται από την Επιτροπή Εξέτασης ατόμων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που εδρεύει στο 50ο Γυμνάσιο Αθηνών και στο παρακείμενο 50ο Γενικού Λυκείου Αθηνών(Χατζηαποστόλου 74-76 και Δόρδου, τκ 104443 Αθήνα).

β) Οι υποψήφιοι που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια τωνΠεριφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΗΠΕΙΡΟΥ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ και ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ,εξετάζονται από την Επιτροπή Εξέτασης ατόμων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που εδρεύειστο 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς(Θεμιστοκλή Σοφούλη 114, ΤΚ 55131).

Δ) Για τα Ειδικά Μαθήματα «ΕΛΕΓΧΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ»

α)Οι υποψήφιοι που κατέθεσανΑίτηση-Δήλωση σε Λύκειατων Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΑΤΤΙΚΗΣ,ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΚΡΗΤΗΣ, ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ,ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ και ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ,εξετάζονται από την Επιτροπή Εξέτασης ατόμων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που εδρεύειστο 5ο Γενικό Λύκειο Νέας Ιωνίας (Εμμανουήλ Παππά 6 & Φιλελλήνων, Νέα Ιωνία, ΤΚ 142 34).

β) Οι υποψήφιοι που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΗΠΕΙΡΟΥ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ και ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ,εξετάζονται από την Επιτροπή Εξέτασης ατόμων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που εδρεύειστο2ο Γενικό Λύκειο Νεάπολης (Στρατόπεδο Στρεμπενιώτη, Τ.Κ. 567 01 - Νεάπολη Θεσσαλονίκης).

Ε) Για τα Ειδικά Μαθήματα «ΙΤΑΛΙΚΑ»

α)Οι υποψήφιοι που κατέθεσανΑίτηση-Δήλωση σε Λύκειατων Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΑΤΤΙΚΗΣ,ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΚΡΗΤΗΣ, ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ,ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ και ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ,εξετάζονται από την Επιτροπή Εξέτασης ατόμων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που εδρεύειστο κτήριο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων(Ανδρέα Παπανδρέου 37, Τ.Κ. 151 80 - Μαρούσι, Ισόγειο, Πτέρυγα Δ).

β) Οι υποψήφιοι που κατέθεσαν Αίτηση-Δήλωση σε Λύκεια των των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΗΠΕΙΡΟΥ, ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ και ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ,εξετάζονται από την Επιτροπή Εξέτασης ατόμων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που εδρεύειστο2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς (Θεμιστοκλή Σοφούλη 114, ΤΚ 55131).

ΣΤ) Για τα Ειδικά Μαθήματα «ΙΣΠΑΝΙΚΑ»

Όλοι οι υποψήφιοιεξετάζονται από την Επιτροπή Εξέτασης ατόμων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που εδρεύειστο κτήριο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων(Ανδρέα Παπανδρέου 37, Τ.Κ. 151 80 - Μαρούσι, Ισόγειο, Πτέρυγα Δ).

Ε. ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ

1. Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν μαζί τους υποχρεωτικά το δελτίο εξεταζομένου και κατά προτίμηση και την αστυνομική τους ταυτότητα ή διαβατήριο.

2. Οι υποψήφιοι πρέπει να προσέρχονται στις αίθουσες εξέτασης μέχρι τις 08.00 π.μ. για όλα τα ειδικά μαθήματα, εκτός των Αγγλικών για το οποίο πρέπει να προσέλθουν μέχρι τις 09:30 π.μ., και του Έλεγχου Μουσικών Ακουστικών Ικανοτήτωνγια το οποίο πρέπει να προσέλθουν μέχρι τις 17:00 μ.μ.

3. Η διάρκεια εξέτασης για τα μαθήματα:

- των ξένων γλωσσών και της Αρμονίας είναι τρεις (3) ώρες,

- των Σχεδίων ( Ελεύθερο και Γραμμικό) είναι έξι (6) ώρες,

- του ειδικού μαθήματος «ΕΛΕΓΧΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ» είναι κατά προσέγγιση είκοσι (20) λεπτά.

4. Κατά την εξέταση στο «Γραμμικό Σχέδιο» δίνεται στους υποψηφίους χαρτί σχεδίασης, που οι εξωτερικές του διαστάσεις είναι 0,50 Χ 0,70 μ. και οι εσωτερικές διαστάσεις, στις οποίες γίνεται η σχεδίαση, 0,50 Χ 0,58 μ.. Για το λόγο αυτό, ο υποψήφιος πρέπει να έχει μαζί του στις εξετάσεις πινακίδα σχεδίασης, διαστάσεων αναλόγων με το χαρτί σχεδίασης και τα απαραίτητα για τη σχεδίαση όργανα και υλικά, δηλαδή χαρτί πρόχειρο σχεδίασης (ριζόχαρτο ή άλλο, σε διάσταση περίπου Α4), μολύβια με διαφορετική σκληρότητα για διαφορετικά πάχη γραμμών, όργανα για σχεδίαση με μολύβι ή με σινική μελάνη, ταυ ή παραλληλογράφο, τρίγωνα σχεδίασης, κοινό υποδεκάμετρο και τα λοιπά αναγκαία μέσα σχεδίασης (διαβήτη, καμπυλόγραμμο, γομολάστιχα, ξύστρα - καμπάνα κ.λ.π.). Επίσης μπορεί να χρησιμοποιήσει μεγεθυντικό φακό. Απαγορεύεται, όμως, να χρησιμοποιεί συστήματα σχεδίασης, δηλαδή ειδικά εκτυπωτικά μηχανήματα γραφής και σχεδίασης γραμμάτων, ζελατίνες ή μεταλλικά στοιχεία τυποποιημένων γραμμάτων, αυτοκόλλητα (ράστερ, λετρασέτ κ.λ.π.) γραμμάτων ή γραμμοσκιάσεων και κλιμακόμετρα (υποδεκάμετρα σε διάφορες κλίμακες, ένα : είκοσι, ένα : πενήντα κ.λ.π.), μοιρογνωμόνιο, καθώς και υπολογιστικές μηχανές (κομπιούτερς).

5. Κατά την εξέταση στο «Ελεύθερο Σχέδιο»,δίνεται στους υποψηφίους χαρτί σχεδίασης, που οι εξωτερικές του διαστάσεις είναι 0,50 Χ 0,70 μ. και οι εσωτερικές διαστάσεις, στις οποίες γίνεται η σχεδίαση, 0,50 Χ 0,50 μ.. Για το λόγο αυτό, ο υποψήφιος πρέπει να έχει μαζί του στις εξετάσεις πινακίδα σχεδίασης, διαστάσεων αναλόγων με το χαρτί σχεδίασης. Η εξέταση γίνεται με μολύβια. Ο υποψήφιος πρέπει να έχει μαζί του, εκτός από την πινακίδα, μολύβια μαλακά και σκληρά, γομολάστιχα, ξύστρα. Επίσης, επιτρέπεται η χρησιμοποίηση βελόνας μετρήματος και νήματος στάθμης, ενώ δεν επιτρέπεται η χρήση οργάνων σχεδίασης και η χρήση σπρέι.